21 C
Бургас
четвъртък, март 28, 2024

Опасната игра на полско-беларуската граница. Лукашенко плаши ЕС с руски самолети

Международни наблюдатели предупреждават, че заради нарастващото напрежение по полско-беларуската граница е възможен въоръжен сблъсък. Хуманитарна мисия на ООН започна да доставя храна по границата.

Какво всъщност става? Коментаторите го определят като хибридна атака на беларуския режим с използване на беззащитни мигранти по границите на Европейския съюз. Така го определига и военните министерства на Литва, Латвия и Естония, а Европейският съюз разшири санкциите срещу режима на президента Александър Лукашенко.

Брюксел обмисля възможността за преговори с ООН и Беларус за репатрирането на струпалите се мигранти, съобщи Ройтерс, позовавайки се на дипломати от ЕС. Според тях е възможно Европейският съюз да окаже финансова помощ за операцията.

ЕС обвинява Минск в умишлено ескалация на кризата и призовава за налагане на санкции.
„Външните министри на Европейския съюз ще гласуват в понеделник по-строги санкции срещу режима на Лукашенко. Ще санкционираме всички – отделни лица и компании, които участват в предумишления трафик на мигранти“, обяви Хайко Маас в Бундестага.

По-рано президентът на Беларус Александър Лукашенко заплаши Европейския съюз, че ако Брюксел разшири санкциите срещу страната му, Минск може да прекъсне транзита на газ по газопровода „Ямал – Европа“: „Ние отопляваме Европа, а те на всичко отгоре ни заплашват, че ще затворят границата. А ако спрем природния газ натам? Нищо не им дължим“, обърна се Лукашенко към ЕС.

И предупреди, че оръжия и боеприпаси могат да бъдат прехвърлени в бежанския лагер на границата с Полша: „Има опасна тенденция, прехвърляйки оръжие и боеприпаси в лагера на мигрантите да се предизвика конфликт“. Лукашенко обяви съвместно споразумение с Русия за наблюдение на границите с Полша, Балтийските държави и Украйна и припомни, че руски стратегически бомбардировачи бяха изпратени в Беларус.

Министърът на отбраната на Латвия Артис Пабрикс коментира в радиоинтервю, че изострянето на миграционната криза по границите на ЕС може да доведе до намеса на НАТО.

„Русия няма нищо общо с това, което става на границата между Полша и Беларус“, категоричен беше говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Той коментира и медийни информации, че руската авиокомпания „Аерофлот“ може да бъде подложена на санкции на ЕС, след като вчера говорител на ЕК обяви разследване на участието на авиокомпании в превозването на мигранти до Беларус.

От „Аерофлот“ категорично отрекоха участие в организирано масово транспортиране на мигранти до Беларус и предупредиха, че ще защитават интересите си ако се наложи и в съда.
„Нека заложим на това, че подобни безумни идеи има само в медийни изхвърляния. Видяхме изявлението на компанията. Освен това, дори някои авиокомпании да транспортират мигранти, това по никакъв начин не нарушава международното право“, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

Същевременно за втори път от два дни руският президент Владимир Путин и германската канцлерка Ангела Меркел са обсъдили по телефона ситуацията по границите на Беларус с Европейския съюз.

„Канцлерката е била категорична, че кризата е причинена от беларуския режим, който използва беззащитни хора за хибридна атака срещу Европейския съюз“, се казва в писмено съобщение от говорителя на Меркел Щефан Зайберт.

В съобщението се посочва също, че Меркел и Путин са разговаряли и за конфликта в Източна Украйна. В съобщението за този разговор от Кремъл се казва, че двамата лидери са потвърдили, че е важно възникналата миграционна криза да бъде преодоляна скоро – в съответствие с международните хуманитарни норми.\monitor.bg

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук